ads33
ads33

آنالیز مو چیست

images (5)

آنالیز مو چیست, تشخیص علل ریزش مو

همان طور که در صفحات دیگر وب سایت توضیح داده شد، مهمترین گام برای درمان ریزش مو تشخیص علل ریزش می باشد و در کنار آزمایش خون، آنالیز مو روشی است که ما از آن برای تشخیص علل ریزش مو از قبیل سنجش میزان مواد معدنی و فلزات سنگین، وضعیت سنتز پروتئین و غیره استفاده می نماییم، بدین ترتیب که بخشی از موی سر شما با قیچی چیده می شود(حدود 100 تار مو) و در لابراتوار مخصوص مو تجزیه و تحلیل شده و با توجه به اطلاعات بدست آمده، جهت درمان ریزش مو و رویش مجدد موها، مکمل ها، محلول ها و درمان مناسب را تجویز می نماییم. تست آنالیز مو برای سنجش فلزات سمی در بدن و آزمایش دی ان ای نیز مورد استفاده بسیاری از پزشکان قرار می گیرد.

 

در آنالیز مو میزان 21 عنصر در بافت مو اندازه گیری می شود، این عناصر عبارتند از: کلسیم، منیزیوم، پتاسیم، سدیم، فسفر، آهن، مس، منگنز، روی، کرم، سلنیوم، بارون، لیتیوم، مولیبدنم، نیکل، کبالت، سرب، جیوه، کادمیوم، آرسنیک، آلمینیوم.

میزان برخی از عناصر در آنالیز مو بیانگر میزان ذخایر آن ها در بدن می باشد و از آن مهمتر نسبت بعضی از مواد معدنی به یکدیگر بیانگر وضعیت و فعالیت غدد تیروئید، آدرنال و نوع متابولیزم بدن می باشد، به عنوان مثال نسبت کلسیم به پتاسیم بیانگر عملکرد غده تیروئید و نسبت سدیم به پتاسیم بیانگر عملکرد غدد آدرنال(فوق کلیوی) می باشد. مثلا افرادی که دچار کم کاری غدد فوق کلیوی می باشند در آنالیز مویشان میزان سدیم در قیاس با پتاسیم، کلسیم و منیزیوم کمتر می باشد به دلیل اینکه میزان هورمون های ترشح شونده توسط غدد فوق کلیوی مسئول تنظیم میزان سدیم در سرم خون می باشند و زمانی که غدد فوق کلیوی کم کار باشند میزان سدیم در خون کم بوده و میزان کمتری از این عنصر در بافت های نرم بدن مانند مو رسوب می کند.

در آنالیز مو عوامل متداول که سبب ریزش موها می گردند بررسی می شوند و عبارتند از:

1) کمبود مواد معدنی

2) ازدیاد مواد معدنی

3) وضعیت متابولیزم پروتئین در بدن

4) عملکرد غدد فوق کلیوی و تیروئید

5) نوع متابولیزم بدن

و با توجه به اطلاعات بدست آمده از آنالیز مو و آزمایش خون علل ریزش مو مشخص می گردند و برنامه درمانی دقیق که شامل:

1) تجویز مکمل های غذایی مناسب برای تنظیم میزان مواد معدنی و ویتامین ها در بدن

2) انتخاب نوع مناسب از محلول های محرک رویش مو

3) ارائه برنامه غذایی جهت کمک به تنظیم میزان مواد معدنی

4) در صورت نیاز تجویز گیاهان درمانی جهت کمک به تنظیم هورمون ها و… ارائه می شود.

که علاوه بر درمان ریزش مو و رویش مجدد موها، سبب تنظیم متابولیزم، افزایش انرژی و سلامت بدن نیز می گردد.

تفاوت آزمایش خون و آنالیز مو برای سنجش میزان مواد معدنی و فلزات سنگین

موی سر دومین بافت فعال و متابولیکی بدن است که تحت تاثیر جریان خون، عرق، هورمون ها و آنزیم ها می باشد، میزان مواد معدنی رسوب کرده در مو بیانگر ذخایر آن ها و آنچه که درون سلول های بدن در حال اتفاق است می باشد، فاکتور های درون خون با عواملی مانند غذا خوردن، فعالیت های بدنی، مریضی و… بسیار متغیر هستند و همچنین در آزمایش خون میزان مواد موجود در خون در لحظه خون گیری بررسی می شود. اما در آنالیز مو 2.5 سانتی از بافت مو آنالیز می شود که بیانگر میزان مواد معدنی رسوب کرده در مو طی 2 الی 3 ماه می باشد که بسیار دقیقتر از آزمایش خون برای اندازه گیری میزان ذخایر مواد معدنی و فلزات سنگین در بدن است. همانطور که در قسمت های مختلف سایت بارها توضیح داده شد یکی از عوامل اصلی در ریزش موها عدم توازن میزان مواد معدنی در بدن می باشد. جهت مطالعه بیشتر درباره نقش مواد معدنی در سلامت انسان مقاله مواد معدنی و نقش آن ها در بدن را مطالعه نمایید. لطفا توجه داشته باشید این مطلب بدان معنی نیست که آنالیز مو می تواند جایگزینی برای آزمایش خون باشد، برای اندازه گیری میزان فاکتورهای خونی مانند آنزیم ها، چربی، قند، تشخیص بیماری ها و غیره آنالیز مو هیچ کاربردی ندارد.

تفسیر آنالیز مو:

تفسیر آنالیز مو کمی متفاوت از آزمایش خون می باشد به عنوان مثال میزان کم عناصر در آنالیز مو لزوما به معنی کمبود آن ها در بدن نمی باشد مثلا آهن از عناصری است که در آنالیز مو نباید مورد بررسی قرار گیرد و میزان کم آن در آنالیز نشانه کمبود نمی باشد و یا میزان بالای کلسیم دلیل بر ازدیاد آن در بدن نبوده بلکه بیانگر عدم توانایی بدن در استفاده از کلسیم می باشد که باعث می شود کلسیم به مرور زمان در بافت های نرم بدن از جمله مو رسوب کرده و از دلایل آن می توان به کم کاری غدد تیروئید و یا آدرنال و ازدیاد مس اشاره نمود. قابل ذکر است پزشک یا متخصص تغذیه باید دوره کامل آموزش تفسیر آنالیز مو را گذرانده و دارای تجربه و علم کافی باشد تا توانایی لازم برای تفسیر صحیح آنالیز مو و تنظیم برنامه درمانی را دارا باشد.

گستردگی استفاده از این روش در سایر کشورها

بیش از ده ها لابراتوار آنالیز مو در آمریکا و اروپا در حال فعالیت می باشند و بیش از هزاران دکتر و متخصص تغذیه در سراسر دنیا از این روش برای اندازه گیری میزان مواد معدنی ، بررسی متابولیزم بدن و غیره استفاده می نمایند، پزشکان و متخصصین تغذیه که با نام holistic فعالیت می کنند بیشتر طرفدار این روش هستند و از آنجا که تفسیر آنالیز مو کار پیچیده و دشواریست هر پزشکی قادر به استفاده از این روش نمی باشد و باید دارای علم و تجربه کافی باشد.

برگرفته از سایت:clinicmoo

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت نام در باشگاه مشتریان

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

تلفن همراه :